Invent

Co to jest mapa myśli?


Mind Mapping (mapowanie myśli) – to system zapisu, notowania, stworzony, rozwijany i propagowany od lat 70tych XX wieku przez Tony’ego Buzana.

Mapy myśli dzięki skupieniu się na głównym temacie i graficznej prezentacji angażują obie półkule mózgowe co dodatkowo przekłada się także na większą kreatywność oraz lepsze zapamiętywanie notowanych tematów.

Podczas notowania w sposób tradycyjny, tzn. zapisując linearnie tekst, aktywna jest jedynie lewa półkula mózgu, odpowiedzialna za myślenie logiczne, analizę, słowa i liczby.

Poprzez wzbogacenie notatek o symbole, kolor, rysunki uaktywnia się prawa półkula odpowiedzialna za wyobraźnię, rytm, postrzeganie przestrzenie, kolory.

Podczas tworzenia map myśli obie półkule synergicznie ze sobą współpracują co powoduje lepszą koncentrację na zagadnieniu.

Przy tworzeniu mapy myśli w centralnym miejscu umieszczamy zagadnienie, w formie słowa kluczowego, którym będziemy się zajmować od którego na zewnątrz prowadzone są graficzne rozgałęzienia na których notujemy zwięźle w formie jednego-dwóch-trzech słów kluczowych najlepiej reprezentujących temat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top

Facebook

Twitter